İş hayatına çocuk denecek yaşta İstanbul’da Fındık Satışı ve Bakkal Çıraklığı ile başlayan KÜLÜNK, 1973 yılında Gümrük Komisyonculuğu mesleğine adım atar, 1984 yılında İnanç Gümrükleme bürosunu kurar, halen aynı mesleki formasyon içinde Deniz-Hava-Kara Taşımacılığı, Sigorta Acenteliği, Ajans Hizmetleri,Eğitim Hizmetleri ve devam etmekte olan İnanç Dış Ticaret Hizmetleri Grubunun Yönetim Kurulu üyeliğini yapmaktadır. Siyasi Hayatına göz atacak olursak 1974 Milli Selamet Partisi Fatih Gençlik Kolları Başkanlığı 1976-1980 Milli Selamet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Bşk. Yrd., 1984 Refah Partisi İstanbul İl II. Başkanı, 1987 Refah Partisi 1. Bölge Milletvekili Adayı, 1989 Fatih Belediye Başkan Adayı, 1994 Fazilet Partisi Milletvekili Adayı. 32 yıllık zaman içerisinde Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde ve ilçelerinde konferans ve irşat çalışmalarında bulunmuştur. Sosyal Hayatında ise Müsiad ilk üyelerinden olup, Güneysu Derneği Üyesi, Gümrük Müşavirleri Derneği Üyesi, Rize Vakfı, İnanç Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaş ve Dayanış Derneği Kurucusu ve Başkanı ve Basiad Üyesidir. Güneş Bizimle Geliyor, (Günlük), Git Tenhada Ağla, Yusuf Kılınan Yürek (Şiir Kitabı), Mağarada mum (Şiir Kitabı), Köylünün Notları (Makaleler), Çoban Çeşme (Makaleler) ve son olarak Baba Yüreğin Nerede (Makaleler) olarak yayınlanmış toplam 7 eseri bulunmaktadır. Yayınlanması beklenen 8. kitabı basım aşamasındadır. Nejdet KÜLÜNK’ün sportif alandaki faaliyetleri ise amatör kulüplerden İskenderpaşa Spor Kulübünde kalecilik, Diyarbakır Ortaokulu 3 yıl Voleybol, Futbol, Basketbol takımlarında oyunculuk yapmıştır. Hobileri arasında kitap okumak, olayları gözlemleyip takdir edilecek analizler çıkarmak, anlayıp idrak ettiklerini kamunun ihtiyacına sunmak vardır.
Öykünün Gerçeği II. Dünya Savaşı sonrasında Dünyadaki oluşan dengeler, kurulan paktlar Türkiye'yi de yeni bir dünya düzeninde yer almaya mecbur kılmıştı. Türkiye tercihini, demokrasi, özgürlük ve özel sektörün baş tacı edildiği NATO paktından yana kullanmıştı. 25 Mart 1957 tarihinde Fransa, Batı Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg hükümet temsilcileri, İtalya'nın başkenti Roma'da bir araya gelerek Roma Antlaşması'nı imzaladılar. Bu antlaşma ile Avrupa Ekonomik Topluluğu kurulmuş oldu. 1959 yılında Türkiye'nin yaptığı başvuru ve 12 Eylül 1963'te Ankara'da imzalanan Ortaklık Antlaşması ile Türkiye'nin uluslararası ekonomik ilişkilerinin AB ile koordineli yürütmesinin süreci başlamış oldu. Öykümüz bu tarihlerde başladı.
Yaşanan Gerçek Anadolu insanı, güçlüklerle mücadelenin, yaşadığı acılara sabretmenin, yarınlara umutla bakmanın somut bir fotoğrafıdır. İşte milyonlarca kare fotoğraftan bir kare, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Subay Mehmet Külünk. Yüz hatlarında hayatın acı, tatlı, sert fakat derin ve anlamlı izlerini görmek mümkün. Mesleki hayatı boyunca disiplin, çalışma, azim ve başarı kavramlarını özümsemiş Kore Savaşı'nda Türk ordusunda görev almış, Türkiye'nin muhtelif şehirlerinde görevini tamamladıktan sonra 1969'da Diyarbakır'dan İstanbul'a üç çocuğuyla tren yolculuğu yaparak hayatına yeni sayfa açmıştı. İstanbul Mehmet Külünk ve oğulları için yeni bir dönüm noktası olacaktı...

ÜYE OLDUĞUM DERNEKLER